Nenad Križić, Ante Deur, Štefan Paun, Mato Pudić i Danijel Marušić.(Foto: wwww.bpz.hr)
Slavonski Brod 16. siječnja 2018. Uz 25. obljetnicu međunarodnog priznanja Republike Hrvatske, ove godine, na današnji dan, navršava se i četvrt stoljeća postojanja Udruge HVIDR-a Slavonski Brod. Obilježavanje ovog datuma započelo je već rano jutros kada je u Domu HVIDR-a na Plavom polju održana cjelodnevna humanitarna prodajna izložba slika raznih autora čiji će prihod od prodaje ići u svrhu pomoći djetetu jednog premihulog hrvatskog branitelja, a nastavljeno polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod Spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima na Trgu Stjepana Miletića u Slavonskom Brodu. Kao posebni izaslanik predsjednice RH vijenac je položio Ante Deur dok je to isto, u ime Ureda premijera RH i Ministarstva branitelja, učinio pomoćnik ministra branitelja Nenad Križić. U ime državne, županijske i gradske organizacije Udruge HVIDR-a vijence su položila izaslanstva na čelu s predsjednicima Josipom Đakićem, Štefanom Paunom i Matom Pudićem, dok su to u ime Brodsko-posavske županije i Grada Slavonskog Broda učinili župan Danijel Marušić i gradonačelnik Mirko Duspara. Počast poginulim braniteljima odali su i predstavnici ostalih udruga s područja naše županije kao i političkih stranaka.
Središnja svečanost održala se u dvorani Glazbene škole u 18 sati gdje su se domaćini i gosti u uvodnom dijelu obratili okupljenima. Predsjednik Zajednice županijskih zajednica, udruga i članova hrvatskih invalida Domovinskog rata, ujedno i zastupnik u Hrvatskom saboru Josip Đakić osvrnuo se na vrijeme poslije rata kada se osnivaju prve udruge vojnih invalida. Ističe kako su vojni invalidi odmah nakon poginulih i smrtno stradalih po cijeni koju su morali platiti za hrvatsku slobodu i neovisnost, no ipak su se dugo morali boriti za ostvarenje svojih prava u punom opsegu. S tim u vezi, raduju ga izmjene u novom Zakonu o braniteljima, kojima invalidi Domovinskog rata koji to do sada nisu učinili, mogu zatražiti stjecanje statusa invalida, a time i svih pripadajućih prava. Također branitelji u mirovini od sada mogu raditi, a da time ne gube pravo na mirovinu.
Predsjednik županijske HVIDR-e Mato Pudić ukratko je predstavio dosadašnji rad ove organizacije koja sada broji 1570 članova i naglasio dobru suradnju s državnom razinom kao i s predstavnicima lokalne vlasti.
Čestitajući svim članovima slavonskobrodske HVIDR-e, gradonačelnik Mirko Duspara posebno je istaknuo problem iseljavanja stanovništa posebice mladih te pozvao na isto jedinstvo i zajedništvo kao i u vrijeme Domovinskog rata u zaustavljanju ovog negativnog trenda.
Župan Danijel Marušić u svom obraćanju podsjetio je na činjenicu kako jsu naša županija i sam grad Slavonski Brod veliki stradalnici Domovinskog rata kako u vojnim tako i civilnim žrtvama. Branitelji s našeg područja borili su se na brojnim ratištima diljem Hrvatske što je rezultiralo i velikim brojem vojnih invalida. Istaknuo je kako je Brodsko- posavska županija zbog toga posebno osjetljiva na sve probleme koji muče braniteljsku populaciju, te će i dalje nastaviti pružati potporu svim braniteljskim udrugama, pratiti ih u njihovom radu kroz sve oblike suradnje. Siguran je kako istu podršku imaju i od predsjednice RH i Vlade RH što se pokazalo i na primjeru zakonskih izmjena koje idu u korist braniteljima, kao i od krovne organizacije HVIDR-e i Grada Slavonskog Broda.
Okupljene je pozdravio i pomoćnik ministra Nenad Križić te naglasio kako je zadaća resornog Ministarstva kroz nove odredbe Zakona i mjere koje poduzima Vlada RH iznaći mogućnosti zbrinjavanja hrvatskih branitelja koji su ostali na društvenim marginama bez ikakvih primanja i u samačkim domaćinstvima. Statistički podaci, dodaje Križić, pokazuju da takve braniteljske populacije u Hrvatskoj ima oko 83.000 što je posebno naglašeno u Slavoniji.
U nastavku, održan je i prigodni kulturno umjetnički program pod nazivom "Ratni putevi kroz pjesmu i običaje" u kojem su uz ženski pjevački zbor "Adastra" nastupili i Kulturno-umjetničko društvo "Željezničar", Folklorni ansambl Broda te diplar i guslar Petar Maroš Velić iz Trilja.
U četvrtak 18. siječnja u slavonskobrodskoj Gradskoj knjižnici s početkom u 18 sati održat će se promocija knjige Mate Arlovića "Hrvatska zajednica Herceg-Bosna i (pre)ustroj Bosne i Hercegovine".