Uslijed obilnih kišnih oborina, koje od 10. rujna padaju na gotovo cijelom području Republike Hrvatske te rasta podzemnih voda, dolazi do plavljenja stambenih, gospodarskih i cestovnih objekata te poljoprivrednih površina. Zbog bujičnih voda koje su plavile okućnice i lokalne prometnice, na poplavljenim područjima postavljaju se vreće s pijeskom te ispumpavaju podrumske prostorije.
Ovogodišnji rujan već sada spada u klimatološku kategoriju "ekstremno kišan” u većem dijelu zemlje. To se odnosi na sjeverozapadnu Hrvatsku, zapadnu Slavoniju, Liku, Gorski kotar, cijelu Dalmaciju i Kvarner.
Zbog situacije uvjetovane poplavama na području nekoliko županija, u Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje 12. rujna, zbog situacije uvjetovane poplavama na području nekoliko županija, održana je izvanredna sjednica Stožera zaštite i spašavanja Republike Hrvatske. Stožer zaštite i spašavanja Republike Hrvatske sazvan je radi daljnjeg praćenja stanja u područjima ugroženim poplavama s ciljem analiziranja situacije na terenu, procjene mogućeg daljnjeg razvoja događaja te donošenja zaključaka o konkretnim budućim postupanjima u cilju zaštite i spašavanja stanovništva i materijalnih dobara.
Na sjednici je zaključeno da se u stanje pripravnosti stave sve raspoložive civilne snage te pripadnici Oružanih snaga RH za pomoć ugroženim područjima te da se intenziviraju radovi u obrani od poplava koji su već započeli na području Donjeg Mekušja u Karlovačkoj županiji te na području općina Lekenik (Žažina, Letovanić) i Sunja (Letina - desni sunjski nasip) na području Sisačko-moslavačke županije.
Na sanaciji, praćenju i poduzimanju aktivnosti u otklanjanju posljedica poplava angažirani su vatrogasci, pripadnici Hrvatskih voda, Hrvatskih cesta, ŽUC, radioamateri, HGSS, policija i dr.
Na području Šibensko – kninske županije, gdje je stanje u protekla dva dana bilo najkritičnije, uz raspoložive lokalne operativne snage angažirano je i 18 pripadnika Državnih vatrogasnih intervencijskih postrojbih iz Šibenika i Zadra (DUZS), dok je u pripravnosti i 20 pripadnika DVIP-a Split. Na područje Dubrovačko – neretvanske županije, kao ispomoć lokalnim vatrogascima upućno je 8 pripadnika Državne vatrogasne intervencijske postrojbe - odjela Dubrovnik.
Državna uprava za zaštitu i spašavanje uz pripadnike DVIP-a do sad je na raspolaganje dala i 20 pumpi za područje Šibensko – kninske županije te 600 vreća za zaštitu od poplava (jednokratne, samoupijajuće) za područje Sisačko – moslavačke županije.
U Županijske centre 112 stigli su brojni pozivi građana o posljedicama nevremena. U splitskom centru 112 su u samo dva sata imali preko 300 dojava, dok je šibenski Županijski centar 112 zaprimio preko 600 poziva građana. Većinom se radilo o poplavama gotovo svih prizemnih objekata.
Državna uprava za zaštitu i spašavanje kontinuirano prati stanje na terenu, pozorno prati prognoze DHMZ i Hrvatskih voda, promptno obavještava zapovjednike operativnih snaga na terenu te upućuje na poduzimanje određenih operativnih aktivnosti sukladno potrebama. Pročelnici Područnih ureda u stalnom su dežurstvu, komuniciraju s načelnicima, gradonačelnicima i županom te predlažu sazivanja sjednica Stožera zaštite i spašavanja radi koordinacije i praćenja situacije na terenu.
ODSTUPANJE KOLIČINE OBORINA ZA RAZDOBLJE OD 1. DO 11. RUJNA 2014.
Analiza količina oborine od 1. do 11. rujna 2014. godine, prema službenim mjerenjima i podacima Državnog hidrometeorološkog zavoda, pokazuje da su u većini dijelova Hrvatske izmjerene količine oborine oko 100 mm, jedino su u dijelovima Istre i istočnoj Slavoniji izmjerene količine manje od 70 mm. Maksimum količine oborine od 251 mm izmjeren je u Dubrovniku.
Na svim analiziranim postajama, količine oborine premašile su višegodišnji prosjek (1961.-1990.) izračunat za isti vremenski period. Usporedba s višegodišnjim prosjekom pokazuje da su u unutrašnjosti Hrvatske količine oborine od 1. do 11. rujna 2014. godine premašene uglavnom za 200 do 400%, a na Jadranu pokazuje odstupanje u rasponu od 57% višegodišnjeg prosjeka u Malom Lošinju (8.4 mm) do 912% tog prosjeka u Komiži (251 mm).
OBRANA OD POPLAVA
STANJE NA TERENU - 12. rujna 2014.
Uslijed obilnih kišnih oborina, koje padaju od 10. rujna na gotovo cijelom području Republike Hrvatske te rasta podzemnih voda, dolazi do plavljenja stambenih, gospodarskih i cestovnih objekata te poljoprivrednih površina.
Šibensko – kninska županija
Obilne kišne oborine uzrokovale su poplavljivanje mnogobrojnih objekata na području županije, a najteža je situacija bila u Tribunju, Vodicama i Srimi te dijelovima Šibenika i u Šibenskom zaleđu. ŽC 112 Šibenik zaprimio je preko 600 poziva građana. Stanje na terenu trenutačno se stabilizira, budući da su padaline prestale. Na terenu je prisutno cca 80 vatrogasaca s 25 vozila i 30 pumpi iz 3 javne vatrogasne postrojbe, 13 dobrovoljnih vatrogasnih društava i Državna vatrogasna intervencijska postrojba Šibenik.
Splitsko – dalmatinska županija
Olujno nevrijeme praćeno obilnim kišnim oborinama jučer je zahvatilo šire makarsko područje. Do sada je evidentirano 10-tak intervencija ispumpavanja vode iz objekata.
Jako nevrijeme praćeno grmljavinom i obilnom kišom je jučer poslijepodne pogodilo šire splitsko područje. ŽC 112 je zaprimio preko 500 dojava od građana koji su tražili intervencije vatrogasaca ili drugih žurnih službi, koje su i dalje na terenu. Najviše je bilo zahtjeva za ispumpavanjem vode iz podruma i garaža. Bilo je više srušenih stabala i odrona na D8, a u Splitu je jedno vrijeme potpuno prestala raditi prometna signalizacija, što je uzrokovalo velike gužve na raskrižjima. Stanje se normaliziralo poslije 21:00 sat.
Sisačko – moslavačka županija
Uslijed velikih količina oborina tijekom noći s 10./11. rujna na području gradova Kutine, Novske i Općine Lipovljani došlo do naglog porasta rijeke Pakre i rijeke Ilove, kao i naglog porasta vodostaja akumulacije Pakra u Banovoj Jaruzi kod Kutine. Uslijed bujičnih voda koje su plavile okućnice i lokalne prometnice, lokalne vatrogasne postrojbe s djelatnicima Hrvatskih voda postavljaju vreće s pijeskom te ispumpavaju podrumske prostorije. U Letovaniću Hrvatske vode, HGSS i dobrovoljni vatrogasci VZ Lekenik su zatvorili pukotinu u nasipu ribnjaka (dužina oko 20 metara) te je nadvisuju zečjim nasipom. Iste snage također zatvaraju Obedski kanal koji spaja rijeku Kupu i ribnjak.
Požeško-slavonska županija
U Požeško-slavonskoj županiji se stanje na području gradova Pakraca i Lipika te općine Brestovac postepeno smiruje nakon olujnog nevremena praćenog obilnim kišnim oborinama koje je pogodilo Županiju tijekom 10. rujna i noći na 11. rujna. Vodostaji su u opadanju i saniraju se štete i obavlja ispumpavanje poplavljenih podrumskih prostorija.
Angažirani su vatrogasci, Hrvatske vode, Hrvatske ceste, ŽUC, radioamateri, HGSS, policija na sanaciji, praćenju i poduzimanju aktivnosti u otklanjanju posljedica poplava.
Bjelovarsko-bilogorska županija
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji je u jednu obiteljsku kuću u naselju Uljanik na području Grada Garešnice prodrla voda. JVP Garešnica je postavila zečje nasipe oko 2 stambena objekta u naseljima Uljanik i Gornji Uljanik, koje je ugrozio potok Čavlovica. Voda iz navedenog potoka prelijeva se na lokalne prometnice Uljanik - Gornji Uljanik i Uljanik – Antunovac.
Na terenu su vatrogasci iz JVP-a Garešnica, djelatnici Hrvatskih voda (VGI Ilova-Pakra) i Hrvatskih cesta-nadcestarije Daruvar.
Jučer poslijepodne stanje se smirilo i nije bilo novih dojava u vezi plavljenja.
Brodsko-posavska županija
Tijekom noći na 11. rujna je na području općine Okučani u Brodsko-posavskoj županiji došlo do izlijevanja kanala "Sloboština" u mjestu Trnakovac i Cage te plavljenja jednog dijela poljoprivrednih površina, dok stambeni objekti nisu bili ugroženi.
Dubrovačka županija
Obilne kišne padaline pogodile su Dubrovačko-neretvansku županiju. Najkritičnije je u Župi Dubrovačkoj, gdje je poplavljeno oko 40 objekata te su nastali problemi u cestovnom prometu zbog bujičnih voda. Na terenu su sve nadležne službe, a pomoć pruža i osam pripadnika Državne vatrogasne intervencijske postrojbe Dubrovnik.