Dan antifašističke borbe u Republici Hrvatskoj obilježava se u znak sjećanja na povijesni datum 22. lipnja 1941., kada je u šumi Brezovica pored Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred, što se smatra ne samo prvom antifašističkom postrojbom u Hrvatskoj, nego i u ovom dijelu Europe.
Tim povodom, danas su na Gradskom groblju u Slavonskom Brodu, kod Središnjeg križa, a potom i kod Spomen kosturnice, položeni vijenci i zapaljene svijeće odajući počast svim antifašistima i stradalima u borbi za slobodu te podsjećajući na vrijednosti mira, solidarnosti i poštivanja ljudskih prava koje su temelj suvremene Hrvatske.
Vijence su položili saborski zastupnik i predsjednik Županijske skupštine Pero Ćosić, župan Brodsko-posavske županije dr. sc. Danijel Marušić te izaslanstva Grada Slavonskog Broda, policije, udruga i političkih stranaka.